Αποτελέσματα Paris – Nice 2014

nice

Παρίσι – Νίκαια, 9 – 16 Μαρτίου 2014

1 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 35:11:45
2 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR19861005 LAMPRE-MERIDA (LAM) +14
3 VICHOT Arthur FRA19881126 FDJ.FR (FDJ) +20
4 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP19850608 MOVISTAR TEAM (MOV) +21
5 FUGLSANG Jakob DEN19850322 ASTANA PRO TEAM (AST) +29
6 GAUTIER Cyril FRA19870926 TEAM EUROPCAR (EUC) +31
7 DENIFL Stefan AUT19870920 IAM CYCLING (IAM) +35
8 SPILAK Simon SLO19860623 TEAM KATUSHA (KAT) +36
9 VELITS Peter SVK19850221 BMC RACING TEAM (BMC) +39
10 GALLOPIN Tony FRA19880524 LOTTO BELISOL (LTB) +41
11 REICHENBACH Sébastien SUI19890528 IAM CYCLING (IAM) +46
12 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP19871007 MOVISTAR TEAM (MOV) +50
13 KELDERMAN Wilco NED19910325 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +1:05
14 CARUSO Damiano ITA19871012 CANNONDALE (CAN) +1:12
15 STYBAR Zdenek CZE19851211 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) +1:33
16 SLAGTER Tom Jelte NED19890701 GARMIN SHARP (GRS) +1:37
17 BAKELANTS Jan BEL19860214 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) +1:57
18 JUNGELS Bob LUX19920922 TREK FACTORY RACING (TFR) +2:05
19 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP19890204 MOVISTAR TEAM (MOV) +2:06
20 SEPULVEDA Eduardo ARG19910613 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +2:09
21 NIBALI Vincenzo ITA19841114 ASTANA PRO TEAM (AST) +2:17
22 MONFORT Maxime BEL19830114 LOTTO BELISOL (LTB) +2:17
23 JEANNESSON Arnold FRA19860116 FDJ.FR (FDJ) +2:37
24 FEILLU Brice FRA19850726 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +2:47
25 DEVENYNS Dries BEL19830722 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +2:47
26 BENNETT George NZL19900407 CANNONDALE (CAN) +2:51
27 SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL19790417 LAMPRE-MERIDA (LAM) +3:09
28 VUILLERMOZ Alexis FRA19880601 AG2R LA MONDIALE (ALM) +3:17
29 GADRET John FRA19790422 MOVISTAR TEAM (MOV) +3:18
30 CARDOSO Andre Fernando S. Martins POR19840903 GARMIN SHARP (GRS) +3:19
31 MAJKA Rafal POL19890912 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +4:49
32 MATE MARDONES Luis Angel ESP19840323 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF) +4:49
33 NIEMIEC Przemyslaw POL19800411 LAMPRE-MERIDA (LAM) +5:06
34 SCHLECK Frank LUX19800415 TREK FACTORY RACING (TFR) +5:38
35 CHAVANEL Sylvain FRA19790630 IAM CYCLING (IAM) +7:37
36 BARDET Romain FRA19901109 AG2R LA MONDIALE (ALM) +11:00
37 MOINARD Amaël FRA19820202 BMC RACING TEAM (BMC) +12:19
38 CHEREL Mikael FRA19860317 AG2R LA MONDIALE (ALM) +13:56
39 TROFIMOV Yury RUS19840126 TEAM KATUSHA (KAT) +14:11
40 SÖRENSEN Chris Anker DEN19840905 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +14:54
41 VAN AVERMAET Greg BEL19850517 BMC RACING TEAM (BMC) +15:08
42 LANGEVELD Sebastian NED19850117 GARMIN SHARP (GRS) +15:55
43 COPPEL Jerome FRA19860806 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF) +16:16
44 YATES Simon GBR19920807 ORICA GREENEDGE (OGE) +17:33
45 DELAPLACE Anthony FRA19890911 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +17:55
46 STETINA Peter USA19870808 BMC RACING TEAM (BMC) +20:41
47 LOPEZ GARCIA David ESP19810513 TEAM SKY (SKY) +22:19
48 HIVERT Jonathan FRA19850323 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +22:49
49 ZINGLE Romain BEL19870129 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF) +23:28
50 MARCATO Marco ITA19840211 CANNONDALE (CAN) +24:15
51 HOWES Alex USA19880101 GARMIN SHARP (GRS) +24:36
52 FELLINE Fabio ITA19900329 TREK FACTORY RACING (TFR) +25:09
53 KEUKELEIRE Jens BEL19881123 ORICA GREENEDGE (OGE) +27:19
54 GAVAZZI Francesco ITA19840801 ASTANA PRO TEAM (AST) +28:05
55 BUSCHE Matthew USA19850509 TREK FACTORY RACING (TFR) +29:51
56 CHERNETSKI Sergei RUS19900409 TEAM KATUSHA (KAT) +31:57
57 VACHON Florian FRA19850102 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +31:59
58 WESTRA Lieuwe NED19820911 ASTANA PRO TEAM (AST) +35:13
59 KOCH Michel GER19911015 CANNONDALE (CAN) +36:30
60 PINEAU Cédric FRA19850508 FDJ.FR (FDJ) +36:33
61 FRANK Mathias SUI19861209 IAM CYCLING (IAM) +36:51
62 NORDHAUG Lars Petter NOR19840514 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +37:14
63 GUILLOU Florian FRA19821229 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +38:05
64 KUCHYNSKI Aliaksandr BLR19791027 TEAM KATUSHA (KAT) +38:07
65 VILLELLA Davide ITA19910627 CANNONDALE (CAN) +41:08
66 SCHLECK Andy LUX19850610 TREK FACTORY RACING (TFR) +41:48
67 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA19890203 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +42:15
68 SILIN Egor RUS19880625 TEAM KATUSHA (KAT) +42:26
69 FAVILLI Elia ITA19890131 LAMPRE-MERIDA (LAM) +42:38
70 HAYMAN Mathew AUS19780420 ORICA GREENEDGE (OGE) +42:50
71 DEGENKOLB John GER19890107 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +42:52
72 SANTOS SIMOES OLIVEIRA Nelson Filipe POR19890306 LAMPRE-MERIDA (LAM) +43:01
73 ERVITI Imanol ESP19831115 MOVISTAR TEAM (MOV) +43:21
74 RAST Grégory SUI19800117 TREK FACTORY RACING (TFR) +44:10
75 KRISTOFF Alexander NOR19870705 TEAM KATUSHA (KAT) +45:11
76 DIDIER Laurent LUX19840719 TREK FACTORY RACING (TFR) +45:45
77 SALERNO Cristiano ITA19850218 CANNONDALE (CAN) +46:27
78 DE MARCHI Alessandro ITA19860519 CANNONDALE (CAN) +48:16
79 VANOTTI Alessandro ITA19800916 ASTANA PRO TEAM (AST) +48:22
80 FONSECA Armindo FRA19890501 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +48:59
81 TSATEVITCH Alexey RUS19890705 TEAM KATUSHA (KAT) +49:19
82 BERNAUDEAU Giovanni FRA19830825 TEAM EUROPCAR (EUC) +49:42
83 CATTANEO Mattia ITA19901025 LAMPRE-MERIDA (LAM) +49:47
84 HOFLAND Moreno NED19910831 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +49:57
85 LIGTHART Pim NED19880616 LOTTO BELISOL (LTB) +50:44
86 VAUGRENARD Benoît FRA19820105 FDJ.FR (FDJ) +51:02
87 LABORIE Christophe FRA19860805 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +51:41
88 BOZIC Borut SLO19800808 ASTANA PRO TEAM (AST) +52:07
89 AGNOLI Valerio ITA19850106 ASTANA PRO TEAM (AST) +52:25
90 TERPSTRA Niki NED19840518 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) +52:56
91 COUSIN Jerome FRA19890605 TEAM EUROPCAR (EUC) +54:15
92 MINARD Sébastien FRA19820612 AG2R LA MONDIALE (ALM) +54:23
93 ZANDIO ECHAIDE Xabier ESP19770317 TEAM SKY (SKY) +54:57
94 NAULLEAU Bryan FRA19880317 TEAM EUROPCAR (EUC) +56:01
95 GASPAROTTO Enrico ITA19820322 ASTANA PRO TEAM (AST) +56:17
96 VANDENBERGH Stijn BEL19840425 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) +56:42
97 KIRYIENKA Vasil BLR19810628 TEAM SKY (SKY) +58:07
98 WACKERMANN Luca ITA19920313 LAMPRE-MERIDA (LAM) +58:31
99 HUPOND Thierry FRA19841110 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +58:37
100 SZMYD Sylvester POL19780302 MOVISTAR TEAM (MOV) +58:41
101 MAES Nikolas BEL19860409 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) +1:00:44
102 HERRADA LOPEZ Jesus ESP19900726 MOVISTAR TEAM (MOV) +1:00:52
103 HONDO Danilo GER19740104 TREK FACTORY RACING (TFR) +1:02:08
104 VAN EMDEN Jos NED19850218 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +1:03:37
105 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU19880130 GARMIN SHARP (GRS) +1:03:56
106 QUEMENEUR Perrig FRA19840426 TEAM EUROPCAR (EUC) +1:04:08
107 SÖRENSEN Nicki DEN19750514 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +1:05:00
108 HUSHOVD Thor NOR19780118 BMC RACING TEAM (BMC) +1:05:49
109 DOCKER Mitchell AUS19861002 ORICA GREENEDGE (OGE) +1:06:41
110 FEILLU Romain FRA19840416 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +1:07:33
111 BONO Matteo ITA19831111 LAMPRE-MERIDA (LAM) +1:07:48
112 VON HOFF Steele AUS19871231 GARMIN SHARP (GRS) +1:08:34
113 ISTA Kevin BEL19841125 IAM CYCLING (IAM) +1:10:02
114 ROVNY Ivan RUS19870930 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +1:10:53
115 BAK Lars Ytting DEN19800116 LOTTO BELISOL (LTB) +1:13:18
116 HINAULT Sébastien FRA19740211 IAM CYCLING (IAM) +1:13:40
117 DE BACKER Bert BEL19840402 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +1:15:41
118 KNEES Christian GER19810305 TEAM SKY (SKY) +1:19:47
119 TRUSOV Nikolay RUS19850702 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +1:20:42
120 ROWE Luke GBR19900310 TEAM SKY (SKY) +1:23:21
121 SINKELDAM Ramon NED19890209 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) +1:27:03
122 RASCH Gabriel NOR19760408 TEAM SKY (SKY) +1:28:37
123 ALBASINI Michael SUI19801220 ORICA GREENEDGE (OGE) +1:30:10
124 SARAMOTINS Aleksejs LAT19820408 IAM CYCLING (IAM) +1:30:26
THOMAS Geraint GBR19860525 TEAM SKY (SKY)
BOASSON HAGEN Edvald NOR19870517 TEAM SKY (SKY)
FARRAR Tyler USA19840602 GARMIN SHARP (GRS)
WEGMANN Fabian GER19800620 GARMIN SHARP (GRS)
BOUET Maxime FRA19861103 AG2R LA MONDIALE (ALM)
DUMOULIN Samuel FRA19800820 AG2R LA MONDIALE (ALM)
TURGOT Sébastien FRA19840411 AG2R LA MONDIALE (ALM)
VAN GARDEREN Tejay USA19880812 BMC RACING TEAM (BMC)
CUMMINGS Stephen GBR19810319 BMC RACING TEAM (BMC)
PHINNEY Taylor USA19900627 BMC RACING TEAM (BMC)
PINEAU Jérôme FRA19800102 IAM CYCLING (IAM)
GERRANS Simon AUS19800516 ORICA GREENEDGE (OGE)
GOSS Matthew Harley AUS19861105 ORICA GREENEDGE (OGE)
MATTHEWS Michael AUS19900926 ORICA GREENEDGE (OGE)
ARMEE Sander BEL19851210 LOTTO BELISOL (LTB)
BOECKMANS Kris BEL19870213 LOTTO BELISOL (LTB)
VANENDERT Jelle BEL19850219 LOTTO BELISOL (LTB)
WELLENS Tim BEL19910510 LOTTO BELISOL (LTB)
BOUHANNI Nacer FRA19900725 FDJ.FR (FDJ)
CHAVANEL Sébastien FRA19810321 FDJ.FR (FDJ)
GESLIN Anthony FRA19800609 FDJ.FR (FDJ)
SOUPE Geoffrey FRA19880322 FDJ.FR (FDJ)
BOONEN Tom BEL19801015 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ)
MEERSMAN Gianni BEL19851205 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ)
STEEGMANS Gert BEL19800930 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ)
BOOM Lars NED19851230 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL)
BOL Jetse NED19890908 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL)
WYNANTS Maarten BEL19820513 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL)
VOECKLER Thomas FRA19790622 TEAM EUROPCAR (EUC)
COQUARD Bryan FRA19920425 TEAM EUROPCAR (EUC)
ENGOULVENT Jimmy FRA19791207 TEAM EUROPCAR (EUC)
GUTIERREZ PALACIOS José Ivan ESP19781127 MOVISTAR TEAM (MOV)
ISAICHEV Vladimir RUS19860421 TEAM KATUSHA (KAT)
FOUCHARD Julien FRA19860820 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
GARCIA ECHEGUIBEL Egoitz ESP19860331 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
LEMOINE Cyril FRA19830303 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
PETIT Adrien FRA19900926 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
SIMON Julien FRA19851004 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS (COF)
BRESCHEL Matti DEN19840831 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS)
KROON Karsten NED19760129 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS)
KUMP Marko SLO19880909 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS)
SABATINI Fabio ITA19850218 CANNONDALE (CAN)
DE KORT Koen NED19820908 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA)
TIMMER Albert NED19850613 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA)

Βουνά

1 LIGTHART Pim NED19880616 LOTTO BELISOL (LTB) 44
2 FRANK Mathias SUI19861209 IAM CYCLING (IAM) 25
3 CHAVANEL Sylvain FRA19790630 IAM CYCLING (IAM) 20
4 GAVAZZI Francesco ITA19840801 ASTANA PRO TEAM (AST) 19
5 SCHLECK Frank LUX19800415 TREK FACTORY RACING (TFR) 16
6 VUILLERMOZ Alexis FRA19880601 AG2R LA MONDIALE (ALM) 16
7 NIBALI Vincenzo ITA19841114 ASTANA PRO TEAM (AST) 15
8 DENIFL Stefan AUT19870920 IAM CYCLING (IAM) 14
9 DIDIER Laurent LUX19840719 TREK FACTORY RACING (TFR) 14
10 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM)

Βαθμοί

1 DEGENKOLB John GER19890107 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 44
2 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 42
3 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP19850608 MOVISTAR TEAM (MOV) 40
4 SLAGTER Tom Jelte NED19890701 GARMIN SHARP (GRS) 34
5 VICHOT Arthur FRA19881126 FDJ.FR (FDJ) 33
6 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR19861005 LAMPRE-MERIDA (LAM) 26
7 STYBAR Zdenek CZE19851211 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 20
8 HOFLAND Moreno NED19910831 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 16
9 GAUTIER Cyril FRA19870926 TEAM EUROPCAR (EUC) 16
10 FUGLSANG Jakob DEN19850322 ASTANA PRO TEAM (AST) 15
11 GALLOPIN Tony FRA19880524 LOTTO BELISOL (LTB) 15
12 KELDERMAN Wilco NED19910325 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 15

Νέοι

1 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 35:11:45
2 REICHENBACH Sébastien SUI19890528 IAM CYCLING (IAM) +46
3 KELDERMAN Wilco NED19910325 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) +1:05
4 SLAGTER Tom Jelte NED19890701 GARMIN SHARP (GRS) +1:37
5 JUNGELS Bob LUX19920922 TREK FACTORY RACING (TFR) +2:05
6 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP19890204 MOVISTAR TEAM (MOV) +2:06
7 SEPULVEDA Eduardo ARG19910613 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT (BSE) +2:09
8 BENNETT George NZL19900407 CANNONDALE (CAN) +2:51
9 MAJKA Rafal POL19890912 TEAM SAXO-TINKOFF (TCS) +4:49
10 BARDET Romain FRA19901109 AG2R LA MONDIALE (ALM) +11:00

Ομάδες

1 MOVISTAR TEAM 105:37:05
2 AG2R LA MONDIALE +2:34
3 IAM CYCLING +4:12
4 LAMPRE-MERIDA +5:26
5 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT +8:41
6 LOTTO BELISOL +9:41
7 TEAM KATUSHA +13:06
8 TREK FACTORY RACING +15:21
9 ASTANA PRO TEAM +16:19
10 GARMIN SHARP +17:20
11 BMC RACING TEAM +17:28
12 CANNONDALE +17:37
13 BELKIN-PRO CYCLING TEAM +27:35
14 FDJ.FR +27:54
15 ORICA GREENEDGE +38:57
16 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM +39:31
17 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +42:25
18 TEAM EUROPCAR +53:11
19 TEAM SKY +59:08
20 TEAM GIANT-SHIMANO +1:12:14
21 TEAM SAXO-TINKOFF +1:14:10

Νικητές ανά Ετάπ

01. Mantes-la-Jolie – Mantes-la-Joli: Nacer Bouhanni (FDJ)
02. Rambouillet – Saint-Georges-sur-Baulche: Moreno Hofland (BEL)
03. Toucy – Circuit de Nevers Magny-Cours: John Degenkolg (GIA)
04. Nevers – Belleville: SLAGTER Tom Jelte (GRS)
05. Crêches-sur-Saône – Rive-de-Gier: BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto (ALM)
06. Saint-Saturnin-lès-Avignon – Fayence: BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto (ALM)
07. Mougins – Biot: SLAGTER Tom Jelte (GRS)
08. Nice – Nice: VICHOT Arthur (FDJ)

 

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s